Má moje dcera anorexii?

31.01.2019

V poradně se často potkávám s rodiči dívek, kteří mi popisují, že se problém u jejich dcery rozjel na jaře anebo na podzim s nástupem ke studiu. Obvykle se s nimi uvidím až za půl roku, kdy se problém pokouší zvládnout sami, anebo později, po hospitalizaci. Bohužel čím déle problém trvá, tím déle pak trvá práce na jeho odstranění a je pravděpodobnější hospitalizace. Při odkládání terapie se také obvykle musí podílet na odstranění poruchy více odborníků. K úspěchu terapie je nutná spolupráce a zapojení rodiny. 

Co je anorexie?

Mentální anorexie je porucha příjmu potravy charakterizovaná úmyslným snižováním hmotnosti a intenzivním strachem z nárůstu hmotnosti, i když nemocný trpí podváhou. Nejčastěji se objevuje u dospívajících dívek.


Čeho si jako rodič mohu všimnout?

Dávno předtím, než dojde k markantnímu zhubnutí, si můžete všimnout náhlého zájmu o diety a jejich zkoušení. Také čtení etiket a vybírání potravin podle kalorií, nebo přehnaný zájem o zdravou stravu vás může upozornit, že se něco děje. Později pak už jen následuje vynechávání určitých jídel, jako jsou třeba přílohy, bílé pečivo, sladké. K tomu se postupně přidá zmenšování porce.

Zájem o alternativní způsoby stravování jako je vegetariánství nebo veganství se nemusí týkat vždy jen zvířat. Jako nutriční terapeut nepopírám etickou otázku, která k těmto stravovacím směrům vede. Často ale u nemocných jde o prvotní myšlenku na zhubnutí právě prostřednictvím alternativní výživy. A teprve následně jde až o zvířátka.

Co by ale rodičům mělo zásadně naznačit, že něco není v pořádku - je vyhýbání se společnému jedení, zvláště s výmluvou, že dcera nyní nemá hlad a sní si to později anebo o samotě. Dále vynechávání jídel, nošení nesnědených svačin ze školy, které mohou také končit v koši na odpadky a rodiče tak o tom nemusí vědět.

Co s dívkami na konzultaci často řešíme, jsou jejich kamarádské vztahy. Onemocnění totiž také vede k uzavření se do sebe. Časté je trávení stále více času na internetu. Škodlivý je zvláště instagram a další sociální sítě a skupiny nebo jednotlivci zabývající se jídlem a propagující hubnutí, cvičení... Díky médiím, upraveným obrázkům a zavádějícím informacím na internetu si postupně budují nereálné představy o těle. Jako rodičům by vám také nemusela uniknout častá kontrola hmotnosti, klidně i několikrát za den. 

Poslední známkou je pak náhlá ztráta hmotnosti. Rodiče často hovoří o tom, že si tohoto nemohli všimnout, protože dceru vídají vždy jen oblečenou. Tak dojde k odhalení po několika měsících buď u lékaře na prohlídce, nebo náhodně, když dceru uvidí třeba v prádle.


Autor: Šárka Jakešová

Kopírování článků je možné jen s uvedením autora a odkazu na stránku.