Proč moje dcera onemocněla anorexií?

11.03.2019

Mentální anorexie je porucha příjmu potravy charakterizovaná úmyslným snižováním hmotnosti a intenzivním strachem z nárůstu hmotnosti, i když nemocný trpí podváhou. Nejčastěji se objevuje u dospívajících dívek. 

Proč moje dcera onemocněla anorexií?

Na tuto otázku nelze jednoznačně odpovědět. Spekuluje se o vlivu nutričního programování v době těhotenství a následně do 2 let dítěte. Dále pak může působit vliv prostředí a výchovy, nebo prodělaná traumata. Větší sklon k tomuto onemocnění mají osoby se sklonem k perfekcionismu. Každopádně pokud už tu onemocnění je, nemá cenu hledat viníka. Dobré je pouze vědět, co může nemoc podporovat, nebo být spouštěčem.


Co k onemocnění vede?

Onemocnění se objevuje u dívek obvykle v období začátku dospívání. Kromě toho, že je toto období náročné po psychické stránce, dochází i k viditelným tělesným změnám. Spouštěčem zájmu o svou postavu a hubnutí může být i nevinná poznámka týkající se celkových tělesných změn, nebo určitých partií. Často bohužel nevhodnou poznámku pronese někdo z rodičů, či příbuzných, trenér, učitel, přítel, ale i spolužáci ve škole.

Někdy se také zmiňuje začátek potíží s přechodem na novou školu, obvykle spojenou s náročnějším studiem. Aby toho nebylo málo, vysoké nároky mají i někteří rodiče a důraz je v rodině kladen především na úspěch. Nepřekvapí tak, jak málo volného času dívky mají, protože mimo školu hodně času tráví sportem, nebo zájmovými kroužky. Dívky pak jako jednu z obtíží zmiňují stres díky spoustě povinnostem. A stres bohužel podporuje zhoršenou chuť k jídlu a spousta povinností pak i nedostatek času na jídlo.

Důležitou kapitolou je sounáležitost rodiny a společné trávení času. Někdy rodiče ani nemohou problém s jídlem u své dcery odhalit včas, protože rodina se prostě nesejde u jídla pohromadě. Hubnutí u mladé dívky pak může být jen prosté volání po pozornosti rodičů, o které si jinak neumí sama říct.

Diety - jsou běžnou normou a drží je buď jeden z rodičů, nebo oba. U dospělých klientek překvapivě často slýchám, jak její matka často držela dietu, nebo že s dietou začala v pubertě se svou matkou. Dívky tak dostanou vštípeno, že držet dietu je běžné. Do budoucna pak nevědí, jak vlastně vypadá správná velikost porce, nebo o čem je zdravé stravování.


Kdy se mít opravdu na pozoru?

Při ztrátě menstruace. Dále pak při častých průjmech, nechutenství, nadýmání a bolesti břicha, nutkání na zvracení, nebo zvracení (po jídle).


Jak to lze řešit?

Neodkládat - hrajete totiž o čas. Když uvidíte jakoukoliv změnu v chování spojenou s jídlem, vnímáním postavy. Můžete se obrátit především na pediatra. Ten by měl zhodnotit růst, tělesnou hmotnost a vývoj, případně provést krevní testy a doporučit další postup.


Pokud třeba rodina prošla těžkým obdobím (rozvod, úmrtí, těžké nemoci) je velmi vhodný odborník přes duši - psycholog, psychoterapeut, psychiatr. Tuto pomoc také vyhledejte, pokud změny a onemocnění trvají déle než 3 měsíce.

Nutriční terapeut je odborník, který vám pomůže už od začátku. Poradí vám s nastavením jídelníčku a režimovými opatřeními. Správně nastavená, hlavně dostatečná a pestrá výživa zajistí zlepšení jak po psychické, tak fyzické stránce. Tato odbornost patří mezi zdravotnické profese, přesto je výhodou najít nutričního terapeuta specializujícího se na poruchy příjmu potravy. Výživový poradce, často v těchto případech spíš uškodí, než pomůže.

Jedna, nebo dvě nutriční konzultace nikam nevedou. Nutriční terapie není ale jen o zvyšování hmotnosti, ale také o jejím udržení a zajištění zdravého náhledu na postavu a zbavení se strachu z jídla. Důležitá je jak správná velikost porcí, pestrost stravy s dostatkem živin, ale hlavně udržitelnost. Proto jsou doporučené pravidelné kontroly po určité období než dojde ke stabilizaci. Úspěšná terapie je především o zapojení a spolupráci ze strany rodiny.


Autor: Šárka Jakešová

Kopírování článků je možné jen s uvedením autora a odkazu na stránku.