Pohyb jako nástroj k hubnutí, ale i pro zdraví a krásu

23.08.2018

Léto a pěkné počasí považuji za nejlepší část roku, kdy i zapřisáhlí odmítači všech sportů mohou konečně vyrazit ven za pohybem. Stačí jednoduše víkendový pěší výlet, nebo pravidelné plavání. Ostatní už více trénovaní nemusí řešit výkyvy počasí, protože nám zkrátka letos přeje. Součástí zdravého životního stylu je správná výživa a dostatečný pitný režim, pravidelný pohyb a také dostatek odpočinku.Pro nárůst svalové hmoty, ale i celkové zpevnění těla je pohyb nutný. Tím, jak narůstá svalová tkáň, úměrně se snižuje množství tukové tkáně. Protože svaly mají větší energetickou potřebu, zvýší se potřeba jídla, aniž by narůstala tělesná hmotnost. Pohybem se sníží nejen obezita, ale zároveň je vhodnou prevencí před její tvorbou. Svalová práce pomáhá k lepšímu okysličení, proudění toku krve a posílení práce srdce, zlepšuje se mineralizace kostí. Vhodný pohyb pomůže také k lepší práci kloubů a distribuci kloubní tekutiny. Podporuje navíc fungování žláz, proudění lymfy, zpevnění těla a tím budeme vypadat vitálněji a mladší. A nejen vypadat, ale i díky hormonům dobré nálady se tak budeme i cítit. Pohyb zařídí i zlepšení využití důležitých látek z potravy jako jsou vitamíny a minerální látky, zlepší se navíc práce střev.


Pravidelný pohyb by měl odpovídat našim schopnostem a zařazen by měl být postupně. Nezapomenout bychom měli samozřejmě i na dostatečný odpočinek pro regeneraci. Základem pohybové aktivity je obyčejná svižná chůze, která by měla být zařazena každý den aspoň v délce 30 minut. Pokud jsme si vybrali sport, pak je vhodné ho provozovat 2x týdně pravidelně v určitý den a čas. Po měsíci by již měl být vytvořen dostatečný návyk a je možné zvýšit rozsah a intenzitu. Pokud bychom z ničeho nic začali sportem trávit každou volnou chvíli a tělu nedopřáli také odpočinek a dostatečné množství vhodné stravy, výsledkem mohou být křeče ve svalech, únava, či dokonce úraz. A díky bolesti také návrat k předchozímu životu bez pohybu. Pro větší motivaci se domluvte třeba s kamarádkou, ideální jsou také skupinové sporty a cvičení, které pomohou zvýšit sebedůvěru.

U každého pohybu je pro předcházení úrazu třeba dostatečné protažení, zvolena vhodná obuv, pro nácvik a získání jistoty i pár lekcí pod dohledem instruktora. Základem potřebného okysličení tkání je správné dýchání při sportu. Pohybu bychom měli uzpůsobit samozřejmě i jídlo - necvičit s plným žaludkem, ale rozhodně nezapomenout se následně najíst a vhodně tak doplnit spotřebovanou energii. Při pocení je třeba zvýšeně hradit ztracené tekutiny. Dostatečný pitný režim je zrovna tak důležitý pro vyplavování nevhodných látek z těla, které mohou být uloženy v tukové tkáni. 

Autor: Šárka Jakešová

Kopírování článků je možné jen s uvedením autora a odkazu na stránku.