Nutriční terapeut nebo výživový poradce?

17.07.2019

Obézních lidí přibývá a v Evropě se Češi snaží dostat na pomyslný vrchol nejtlustších. Ještě na něm nejsme, téma výživy a zdraví se dostalo do popředí zájmu. Díky stále přibývajícímu množství lidí s nadváhou či obezitou je také čím dál více výživových poraden a poradců. Jak se v nich vyznat, kdo má jakou kvalifikaci a s čím vám může pomoci?

Nutriční terapeut

Nutriční terapeut (dříve dietní sestra) získal své vzdělání během tříletého studia. Pokud studoval VŠ má titul Bc. - bakalář, z VOŠ titul DiS. - diplomovaný specialista. Nutriční terapeut může vykonávat zdravotnické povolání bez odborného dohledu. Je partnerem pro lékaře, ale nemůže vás léčit.

Vzdělání nutričního terapeuta obsahuje veškerou výživu, tedy od výživy dětí a dospívajících, přes výživu v mateřství, výživu seniorů, sportovní výživu, redukce hmotnosti i úpravu stravy nemocných a v rekonvalescenci. Registrací u Ministerstva zdravotnictví se navíc nutriční terapeut zavazuje dále vzdělávat ve svém oboru, aby měl povědomí o nových moderních postupech.

Nutričního terapeuta můžete nejspíš potkat v nemocnicích, lázních, domovech pro seniory, někdy dělají i dohled nad jídelníčky ve školách. Mohou mít ale i svou poradnu.


Výživový poradce

Výživový poradce svou kvalifikaci získal pravděpodobně díky nějakému kurzu. Tyto kurzy trvají v délce několika dní, nebo měsíců. Úroveň kurzů je velmi různá, v závislosti na tom, kdo kurz pořádá a vyučuje. Díky tomu je i různá úroveň znalostí poradců, kteří z takových kurzů vzejdou.

Vzhledem k tomu, že výživové poradenství patří mezi živnosti volné, může se mu věnovat vlastně kdokoliv, kdo si založí živnostenský list. Tedy i lidé bez jakéhokoliv vzdělání, kteří se rozhodnou mít poradenství jako svůj zdroj obživy. S výživou vám tak mohou poradit třeba i trenéři v posilovnách, aniž by absolvovali kurz výživového poradenství.

Výživový poradci se obyčejně zabývají výživou při redukcích hmotnosti, nebo sportovní výživou. Měli by vést své klienty ke zdravému životnímu stylu. V jejich kompetenci je tedy poskytovat poradenství v oblasti výživy pouze u zdravých osob.

Protože úprava jídelníčku představuje vždy nějaký zásah a může vás i zdravotně poškodit, měli byste se vždy zajímat o to, jaké má váš poradce vzdělání v tomto oboru, kde studoval, jakou dobu a zda se dále vzdělává. Chtějte tedy vidět diplomy a osvědčení, pokud na sobě dále pracuje, nemá důvod to tajit.

Pokud se vám stane, že výživový poradce vám hned při první konzultaci nabídne výživové doplňky, bez kterých to "nepůjde", vezměte raději nohy na ramena. Jde spíše o prodejce, než o člověka, který je schopen poskytnout kvalifikovanou radu.

Pokud vám nabízí nejrůznější diagnostické metody z vlasů, kapky krve, či papírků na kontrolu vaší moči, pak také nebude jeho poradenství úplně v pořádku. Pro zjištění stavu vašeho těla a řešení nadváhy stačí krejčovský metr, váha, nebo kaliper. Velkou pomůckou je bioimpendační váha.


Na koho se tedy obrátit?

Pokud jste zdraví, chcete poradit ve zdravém životním stylu, trochu zhubnout, nebo sportujete a rádi byste upravili jídelníček, můžete se obrátit jak na výživového poradce, tak na nutričního terapeuta. Oba by vám měli poradit s výběrem potravin, s tím jak je chutně a zdravě upravit, pomoci vám nastavit zdravý životní styl a doporučit vhodnou pohybovou aktivitu.

S dotazy, týkající se úpravy výživy dětí, seniorů, v mateřství, můžete vyhledat jak nutričního terapeuta, tak výživového poradce s příslušnými specializovanými kurzy. Pokud potřebujete poradit se stravováním např. po operacích žaludku, žlučníku a dalších, při braní léků jako je warfarin, v onemocněních celiakií, dnou, cukrovkou, zvýšeném cholesterolu, nemocech srdce, vysokém krevním tlaku a dalších onemocněních jako jsou třeba poruchy příjmu potravy, pak rozhodně vyhledejte nutričního terapeuta.

Množství konzultací se obyčejně odvíjí od samotného problému. Jednoduché dotazy a doporučení zjistíte v rámci 1 - 2 konzultací. Pokud však jde o úpravu hmotnosti o více než 3 kg, pak se jedná o spolupráci, která by měla trvat delší dobu.

Služba v poradně, jak výživového poradce, tak nutričního terapeuta není hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Ceny za služby by měly být jasně předem stanoveny. Pokud nevíte předem, kolik za konzultaci budete platit, mějte se na pozoru!

Autor: Šárka Jakešová

Kopírování článků je možné jen s uvedením autora a odkazu na stránku.