Jak zhubnout bez diety

23.10.2018

Ráda byste zhubla, ale nechce se vám držet přísnou dietu? Nebo byste ráda na zkoušku shodila jen pár kilogramů? Jíte zdravě, hýbete se a najednou se vaše váha zastavila a nechce se pohnout? 

Existuje sedm jednoduchých triků, které nestojí skoro žádné úsilí, přesto mají efekt.


1. Bez cukru

První pravidlo je poměrně jednoduché - nejíst sladké. Sladkosti jste v jídelníčku již odbourala, ale počítá se i cukr v nápojích. Pryč by tedy měly jít především limonády, džusy, ale i freshe. Jednou za čas si dopřát můžete, ale počítejte s tím jako s regulérním jídlem - se svačinkou a tím ztratíte sladkou porci navíc.

2. Větší porce zeleniny

Zdravé hubnutí si nevyžaduje hladovění, ale naopak mějte vždy plný talíř. Ale polovinu talíře by měla tvořit zelenina. Proč je takto jíst výhodné? Díky obsahu vlákniny snížíte glykemický index jídla, vláknina navíc absorbuje vodu a tím zvětší svůj objem v trávicím traktu a prodlouží tak pocit sytosti. Výhodné je i to, že obsahuje jen malé množství energie. Takže zeleninu si můžete dopřát bez obav z následků.

3. Dejte šanci polévkám

Berte polévku jako předkrm, nebo skvělý tip na večeři. Polévka vám dodá jednak další tekutiny a vylepší tak pitný režim, tak i výborně zasytí. Aby však kouzlo polévky a hubnutí fungovalo, je třeba si po polévce nedat již velkou porci hlavního jídla. Přeci jen, žaludek už z části naplněný máte. Pro večeři jsou ideální husté polévky například zeleninová typu Minestrone, nebo různé luštěninové. 

4. U jídla sledujte čas

Je to drobný detail, ale pokud jídlo rychle zhltnete, sníte toho zbytečně více, než kdybyste si jídlo vychutnala. Důležité pravidlo je tedy sousto řádně rozkousat, u jídla si nečíst, nepracovat, ani nejíst ve spěchu vestoje, nebo ještě hůř za chůze. Běžnou porci byste měli jíst 20 minut. Díky tomu bude mít mozek dost času na to, aby přijal informaci ze žaludku, že jste již sytí.

5. Více spěte

Jděte spát o hodinu dříve. Ráno se vzbudíte více odpočatí a lépe zregenerovaní. Je to dáno také tím, že v noci se vylučuje růstový hormon a čím více kvalitního spánku máte, tím více hormonu se může vyloučit do těla. Tento hormon má na svědomí naši regeneraci. Pokud budete spát déle, nejen že budete méně unavení, ale díky tomu nebudete tolik vyhledávat sladkosti a zajídat únavu a stres.

6. Co je doma, to se počítá

Je určitě mnohem snadnější a rychlejší koupit si něco k snědku cestou. Ale vyplatí se jídlo plánovat a připravit doma. Už jen proto, že přesně víte, co do něj dáte a můžete tak zvolit kvalitní suroviny a správnou skladbu jídla. Kromě toho, že ušetříte, sníte také méně jídla. Když nakupujeme hladoví, nakoupíme více jídla a orientujeme se více na sladkosti a méně kvalitní potraviny. Ti co si sami jídlo připravují, bývají zdravější a štíhlejší.  

7. Vhodně se motivujte

Je vždy důležité vědět, proč se vlastně snažíte. Není to kvůli vašemu okolí, ale vždy kvůli sobě. Abyste věděli, proč se vlastně snažíte, najděte si třeba nějakou svou štíhlejší fotku, kdy jste byla se sebou spokojená. Dejte si ji na viditelné místo. Podobně funguje mít na očích i oblíbené oblečení, které zapínáte už jen stěží. Jakmile totiž nebudete muset zatnout bříško při zapínání oblíbených džín, posune vás to dále, protože budete vědět, že to u vás funguje.

Autor: Šárka Jakešová

Kopírování článků je možné jen s uvedením autora a odkazu na stránku.