Jak se zbavit pálení žáhy bez léků
Pálením žáhy nazýváme návrat kyselého obsahu žaludku do jícnu nebo až do úst (reflux). Je pociťována jako pálivá bolest za hrudní kostí, nebo až hořkým pocitem v ústech, stejně jako při zvracení.
Potíže se zhoršují v předklonu, nebo vleže. Příčinou jsou žaludeční kyseliny a nesprávně fungující svěrač oddělující žaludek od jícnu. Může ji někdy zažít každý, kdo se přejedl.
Co vede ke vzniku potíží?
Ke vzniku těchto potíží vede často vysoký stav bránice, což nastává u lidí obézních, v těhotenství, či při nesprávném držení těla a trvale špatném dýchání. Objevit se může ale i u sportovců, pokud jsou vystaveni trvalé zátěži, žaludeční kyseliny mohou být vytlačovány vzhůru. Dalšími příčinami může být kouření či konzumace alkoholu, obvykle bílého vína, čokoláda, pití kávy, dlouhodobý stres, špatné stravovací návyky a jídelní zvyklosti.
Jak si můžeme pomoci?
Pokud je příčinou nadváha, tak na prvním místě je změna životního stylu a úbytek hmotnosti. Vhodné je nepít nápoje v průběhu jídla, ale dodržovat odstup 15 min před jídlem, jídlo zbytečně nezapíjet. Jinak navyšujete množství obsahu v žaludku. Dobré je také zmenšit porce a raději jíst častěji. Ke svačině zařadit zakysané mléčné výrobky (jogurt, zákys), nebo i jiné bílkovinné přesnídávky (šunka, sýry).
Po jakých jídlech se může reflux objevit
Často se reflux objevuje po jídlech tučných, sladkých a kynutých. Je třeba je vynechat. Vyvarovat se kouření a alkoholu, kávy, čokolády, citrusové a rajčatové šťávy, kořeněných pokrmů. Bezprostředně po jídle by se nemělo ulehat, vhodná poloha pro odpočinek je v polosedu.
Opakované neustupující potíže by se neměly podcenit, je třeba vyhledat lékaře. Neléčený reflux může totiž způsobit i zánět jícnu. Obvykle jsou předepisovány léky, snižující tvorbu žaludečních kyselin, refluxu nicméně nezabraňují. Je možná další léčba, či operativní zákrok.
Autor: Šárka Jakešová
Kopírování článků je možné jen s uvedením autora a odkazu na stránku.