Jak o vánocích nepřibrat

11.12.2019

Jsou pro vás Vánoce svátky klidu a pohody? Nebo se nesou ve znamení jídla a nepřetržitého mlsání a kil navíc? Hlavní nástrahy vánoc, pro kila navíc, jsou vánoční cukroví, nekontrolovatelné uzobávání u televize a konečně tradiční Štědrovečerní menu.

Vánoční cukroví

Obsahuje příliš mnoho cukru a tuku. Často se používají ztužené tuky. Díky konzumaci cukroví naroste spotřeba kalorií několikanásobně více, než jak jste dosud byli zvyklí během celého roku.

Částečným řešením je již při přípravě cukroví snížit množství cukru na polovinu. Vyměňte ztužené tuky za máslo, které dodá příjemnou vůni a poctivou chuť. Část tuku lze nahradit rozmixovaným sušeným ovocem, nebo ořechy. Marmeláda na promazání cukroví je skvělá náhrada za tučné máslové krémy.

Zdravější variantou může být nepečené cukroví, pro které využijte sušené ovoce a ořechy. Nemusíte již používat cukr, ani tuk, nebo rozhodně menší množství.

Nenahrazujte cukrovím plnohodnotné jídlo. Dejte si jej spolu s ovocem až po jídle, sníte ho tak výrazně menší množství. Neuzobávejte, ale pár kousků si naložte na malý dezertní talířek, ať máte své jídlo pod kontrolou. Vymezte si třeba počet kousků cukroví na den a toto množství nepřekračujte.

Jídlo během Štědrého dne

Chcete-li vidět zlaté prasátko, měli byste se celý den vzdát jídla a zakončit jej až Štědrovečerní večeří. V některých domácnostech se dodržuje jen absence masa přes den, které je určeno k večeři. Celý den se hoduje na cukroví, jednohubkách a chlebíčcích, vánočce...

Pokud se bez chlebíčků a jednohubek neobejdete, zkuste pomazánky odlehčit jogurtem, žervé či tvarohem namísto majonézy. Místo tučného salámu obložte chlebíčky šunkou.

Pokud chcete připravit pohoštění pro návštěvu, zkuste něco netradičního. Neslané tortilla chipsy s několika dippy, jako třeba tvarohový, avokádový, rajčatový je nápaditá a zdravá varianta. K tomu ještě nakrájet zeleninu na proužky na namáčení, nebo jen samotné k zakusování a máte vyhráno.

Tradiční večeře

Štědrovečerní večeří nemáte dohnat jídlo za celý den. Tradiční večeří s rybí polévkou zahuštěnou jíškou, navrch ještě doplněnou smaženou houskou, obalovaným kaprem připraveným na oleji a bramborovým salátem plným majonézy dodáte tělu obrovskou nálož kalorií. Bohužel večer už tělo nemá moc příležitostí ji zužitkovat, takže vše uloží do zásob.

Řešení je poměrně jednoduché - rybí polévku lze připravit i bez zahuštění se spoustou zeleniny. Pokud máte přeci jen rádi polévku hustší, lze ji zahustit strouhanou bramborou. Rybu upečte, či grilujte. Je to velmi chutná a hlavně zdravá varianta bez množství přepáleného tuku. Tradiční bramborový salát odlehčíte nahrazením majonézy částečně, nebo zcela jogurtem.

Chcete-li si připravit zdravé Štědrovečerní menu, po kterém se budete cítit příjemně lehce, podívejte se na Zdravou Štědrovečerní večeři.

Pár posledních rad

Snad nejhorší je bezmyšlenkovité uzobávání u televize. Nemějte tedy lákadla v dosahu, ať neztratíte kontrolu nad množstvím, kolik jste toho za den snědli.

Nezapomeňte, že i alkoholem navyšujete přijaté kalorie! Dostatečně pijte vodu, ať předejdete dehydrataci a bolení hlavy.

Ani o vánocích nezapomeňte na pohyb. Hodinová procházka na čerstvém vzduchu vám udělá dobře a odvede vás od lákadel mlsání.

Autor: Šárka Jakešová

Kopírování článků je možné jen s uvedením autora a odkazu na stránku.