Hubnutí začíná v hlavě

12.01.2020

V poradně se setkávám s klienty, kteří se rozhodli mě navštívit, abych jim poradila, jak zhubnout. Některým se to podaří a některým ne. Pojďme se spolu podívat na nejčastější důvody, proč tomu tak je.

Ať už o tom víte, nebo ne, vaše hubnutí začíná ve vaší hlavě. A nemyslím teď vaše ústa a to, kolik toho dokáží sníst, i když i to s tím souvisí. To, co vaše hubnutí startuje, je vaše rozhodnutí a především vaše odhodlání vydržet, když se objeví překážky. Pokud totiž vaše hlava není připravená na vaše hubené JÁ, hubnutí se nedaří, nebo ho nejste schopni trvale udržet.

Pro úspěšné hubnutí a následné udržení si váhy jsou důležité tři věci:

  • úprava jídelníčku,
  • úprava pohybu,
  • hlava připravená na vaše budoucí jiné JÁ.

Oč jde při motivaci

Váš cíl musí být dostatečně atraktivní a zároveň reálný. Na rovinu si řekněme, že nejde zhubnout zdravě během krátké doby o 20 kg a už vůbec ne bezpracně. Motivaci do vás nikdo nenalije a bez počáteční motivace nebudete ochotni překonat nesnáze, které může jeho dosažení přinést. 

Pokud mám shrnout nejčastější obtíže při ztrátě motivace:

  • nereálné cíle 
  • malá nebo žádná podpora okolí
  • nedělám to kvůli sobě

Nereálné cíle

Neřiďte se obrázky z časopisů a internetu, mnohdy jsou vylhané a pokud ne, tak je za nimi genetika anebo tvrdá práce. Kromě toho je důležité se zamyslet i nad tím, zda jste aspoň podobný somatotyp, jako modelka na obrázku. Mnohem lepší jsou vaše dospělé fotky, kdy jste byla se sebou spokojená. Sem se bude možné vrátit. Takže pokud fotka, tak pouze vaše! A pozor na plánování do kdy to potřebujete stihnout. Z mojí praxe vím, že lépe je pomalu, ale jistě a bez jojoefektu.

Malá nebo žádná podpora okolí

Co si budeme říkat, pokud vám okolí stále dokola opakuje, že je to k ničemu, k motivaci a dobrému výsledku vám to moc nepomůže. Bohužel se setkávám se ženami, které to nakonec vzdají "jen" kvůli tomu, že partner odmítne omezit svůj volný čas, nechce udělat změnu ve svém jídelníčku. Žena tak stojí před rozhodnutím, zda se bude stravovat jinak, než zbytek rodiny, která změnu bojkotuje. A i když třeba není na vině sobecký partner, tak můžete přijít o okruh přátel, s kterými jste třeba trávila čas pravidelným posezením u vínka.

Nedělám to kvůli sobě

Proč to vlastně děláte je asi nejdůležitější motivace, která stojí často na vratkých základech. Pokud jste si naplánovala zhubnout třeba kvůli svatebním šatům, srazu spolužáků, nebo kvůli partnerovi - to vše jsou důvody, kdy to doopravdy neděláte kvůli sobě, ale kvůli někomu dalšímu. A šaty vám povolí, sraz může být zrušen a partner může být spokojen s tím, jaká nyní jste... Daleko lépe fungují zdravotní důvody, nebo touha po miminku. To jsou důvody, které nutí zhubnout, aby se zlepšil zdravotní stav, nebo schopnost otěhotnět. Ale ani tady to nemusí být vždy dostatečná motivace.


Jak ověřit svoje rozhodnutí zhubnout?

Udělejte si čas sama na sebe, kdy nebudete rušena. Sedněte si do oblíbeného křesla. Můžete si pustit příjemnou hudbu, nebo zůstat v tichu se svými myšlenkami. Zapálit si svíčku, nebo zůstat v pološeru. Záleží, co, komu vyhovuje.

Vsedě se zavřenýma očima si můžete představit sebe tak, jak by se vám líbilo vypadat. Prohlídnout si svojí vysněnou postavu ze všech stran, jako byste se na sebe dívala do zrcadla, když jste nahá, v plavkách na pláži, nebo krásných šatech. Představte si, jak se budete cítit až budete vypadat tak, jak jste si to přála. Jak se budete líbit svému okolí a hlavně - sobě.

Zamyslete se i nad tím, co budete asi muset změnit a čeho se vzdát. A co se stane, když na své změně budete muset pracovat déle, třeba rok. Anebo když už to bude napořád. Bude vám to vyhovovat?

Nyní je čas, abyste si procítila to, co si o tom myslí vaše hlava a celé vaše tělo. Ucítíte-li nepříjemné pocity v oblasti břicha, nebo se vyrojí pochyby, je něco s vaším přáním špatně. Zmapujte si veškeré negativní pocity, strach ze selhání, obava ze ztráty vašeho současného života - kamarádů, trávení volného času, oblíbeného jídla a nápojů. To vše vám později bude v hubnutí bránit. Díky nim dostanete odpověď na otázku, proč se stále dokola pokoušíte hubnout a původní váha se stále vrací - vaše hlava nebyla připravená na vaše hubené JÁ.

Autor: Šárka Jakešová

Kopírování článků je možné jen s uvedením autora a odkazu na stránku.