Co dětem ke svačině do školy?

05.09.2018

Začal školní rok a objevilo se tak téma svačiny. Proč je svačina vlastně pro dítě důležitá a jaké  výživové požadavky by měla splnit? 

Každý den by měl začít řádnou snídaní, která splní výživové požadavky - dodá jak dostatek energie, tak i všech živin. Aby nedocházelo k výpadkům energie a únavě, je důležité, aby přísun jídla v průběhu celého dne byl vyvážený s dostatkem čerstvých potravin bez hladovění a přejídání se. To zajistí svačiny, které jsou doplňkem mezi snídaní, obědem a večeří. Snídaně, oběd a večeře jako hlavní jídla dne by tedy neměly být vynechány.

Někdy je čas mezi snídaní a obědem poměrně dlouhý (v případě pozdního oběda) - je tak prostor i pro dvě svačiny. Pokud se dítě nestihne z nějakého důvodu kvalitně nasnídat, ať už z důvodu časné výuky, stresu, nebo zaspání, pak je třeba jej vybavit dostatečně velkou svačinou, která chybějící snídani plnohodnotně nahradí. Kromě složení svačiny je důležitá i přitažlivá a chutná úprava a snadnost konzumace.

Co by svačina měla obsahovat?

Je třeba především hlídat pitný režim dítěte. Vhodným nápojem je nejlépe voda, slabý ovocný čaj, nebo ředěná šťáva. Pitný režim lze doplnit i zakysanými mléčnými nápoji, jako je třeba kefír. Dostatek tekutin zabrání ospalosti, nepozornosti, nebo bolestem hlavy.

Pro přísun vitamínů, vlákniny a další vylepšení příjmu tekutin by nemělo chybět čerstvé ovoce, ať už kusové, pokrájené, či ve formě smoothie. Anebo pokrájená čerstvá zelenina.

Vhodnou součástí svačiny je celozrnné pečivo s pomazánkou z tvarohu, nebo namazané a obložené šunkou, nebo sýrem. Vhodnou alternativou je i domácí moučník. Nemusíme se omezit jen na pečivo - mezi další alternativy svačin patří například jahelník s tvarohem a ovocem, rýžový nákyp, salát z kuskusu se zeleninou či na sladko s ovocem, nebo studený těstovinový salát se zeleninou a vejcem.

Součástí svačin by měl být mléčný výrobek jako je jogurt, tvarohový dezert, kefír, nebo domácí puding. Svačinku lze doplnit i hrstí ořechů a sušeného ovoce. Dalším zpestřením je třeba sladký ochucený Šmakoun, který se prodává ve variantě meruňka, švestka a brusinka.

Co není příliš vhodné pro jídelníček dětí a co by nemělo být součástí svačin?

Jsou to samozřejmě nejrůznější sladkosti jako je třeba čokoláda a čokoládové tyčinky, různé sušenky včetně rádoby zdravých typu Bebe, müssli tyčinky s polevou, různé bonbóny a želé sladkosti. Veškeré sladkosti by neměly být v jídelníčku příliš často a je možné je třeba přibalit s sebou na výlet, nebo občas zařadit po sportovní aktivitě.

Nevhodné je i sladké kupované pečivo jako jsou smažené koblihy, pečivo z tučného listového těsta, nebo croissanty. Dobře neuděláte, ani pokud dítěti dáte ke svačině pufované rýžové chlebíčky, které mají vysoký glykemický index a díky kterým dítě bude rychleji unavené a spavé.

Tučné salámy, párky, ani uzeniny s nápisem vhodné pro děti by rozhodně neměly být součástí svačin, ani dětského jídelníčku. Obvykle obsahují množství soli i množství přidaných látek, které neprospívají lidskému organismu.


Vyhněte se i nákupu průmyslově zpracovaných balených obložených baget, nebo pečivu s prodlouženou dobou trvanlivosti. Zrovna tak je nevhodná pizza, hamburger, nebo párky v rohlíku - vše z rychlého občerstvení. Tyto potraviny jsou průmyslově zpracované, vyráběné do zásoby leckdy z levných surovin, často s přidanými aditivy a konzervanty, takzvanými "Éčky".

V dětském jídelníčku by se neměly objevit chipsy, solené oříšky a tyčinky pro svou vysokou energetickou hodnotu a množství soli.

Mezi nevhodné nápoje patří džusy, nektary a další slazené nápoje a limonády, stejně jako přílišná konzumace sladkých mléčných výrobků. Co do jídelníčku dětí skutečně nepatří, jsou odtučněné potraviny, nebo light!

Zjednodušeně řečeno - nevhodné je vlastně vše, co nabízí běžné prodejní automaty a fastfoody.

Autor: Šárka Jakešová

Kopírování článků je možné jen s uvedením autora a odkazu na stránku.