Zbavte se stresu!

17.01.2014 12:31

Dnešní rychlá doba chce po nás velmi mnoho a konečným výsledkem všeho může být stres. Je totiž vyjádřením fyzického i duševního napětí, na což náš organismus reaguje vytvářením stresového hormonu a může se nám i zvýšit tlak. Reakce na stres pak mohou být nejrůznější, počínaje bolestmi hlavy a žaludku, srdečními obtížemi, průjmy, napětím, neklidem, přes podrážděnost a poruchy spánku.

Můžeme si však přeci pomoci. Ne však kávou, alkoholem nebo kouřením, tím se naše problémy ještě zhorší. Správné je doplnit si zásoby, které náš vystresovaný organismus jistě uvítá.

Lahůdky pro naše nervy

Ostré jídlo

Chilli, cayenský pepř nebo křen obsahují capsaicin, který v těle aktivuje endorfin, přezdívaný na hormon „štěstí“. S jeho aktivizací se stanete rázem vnímavou a budete mít jasnou mysl.

Koření vaší duše

Patří mezi ně česnek, muškát, kardamom, anýz, kopr a levandule. Jsou skutečnou výživou pro vaše unavené nervy. Česnek nám vylepší koncentraci, muškát (v kombinaci se solí či mlékem) rozjasní vaši náladu, kardamom čistí ducha, anýz má na nás antidepresivní účinky a nakonec kopr a levandule zklidní přetížené nervy.

Energetické nápoje

Nemám teď na mysli ty které vám dodají křídla a které jistě znáte z reklam. Banánové mléko dodává tělu triptofanové aminokyseliny, z nichž je vytvářen hormon dobré nálady – serotonin. Dále obsahuje i ovocný cukr, magnézium, vápník a B-vitaminy.

Čaj váta

Ajurvédská čajová směs zklidní nervy a brání vzdušnému elementu Vata, aby vybočil z rovnováhy, čímž by se vaše nervozita mohla stát chronickou.

Mezi další zklidňující čaje patří nálevy z meduňky či světlíku.

Antioxidanty

Patří sem vitamin C a E, betakaroten a selen, které při stresu bude vyžadovat váš organismus více než obvykle. Dopřejte mu je tedy. Jsou obsaženy v ovoci a zelenině, olivovém a klíčkovém oleji, ovesných vločkách, celozrnném chlebu, rybách a dalších plodech moře a ořechách para.

B-vitaminy

Pomohou nám zahnat únavu, smutnou náladu a váš mozek vyvedou z bran ospalosti. Vitamin B12 navíc podporuje duševní schopnosti. B-vitaminy nalezneme v mase a vnitřnostech, zelené zelenině, mléku a celozrnných potravinách.

Vápník

Napomůže k uklidnění nervového systému a podporuje i přenos nervových signálů. Obsahují ho mléčné výrobky, korýši, zelená zelenina a minerální vody.

Hořčík

Je velmi významným při vzrušení nervových buněk. Při stresu se více spotřebovávají jeho zásoby. Nachází se v obilninách, luštěninách, dýňových a slunečnicových semínkách.

Zinek

Je velmi důležitý pro procesy probíhající v nervovém systému i mozku. Navíc napomáhá k rychlejšímu uzdravení různých poranění. Je podstatným v organismu pro tvorbu serotoninu – hormonu dobré nálady. Zinek je obsažen v mase, vnitřnostech, plodech moře, ovesných vločkách, bylinkách, čočce, sýrech a klíčcích.

Lecitin

Chrání před škodlivými účinky přílišného stresu a je důležitý pro silné nervy. Je obsažen v bodlákovém oleji, mléčných výrobcích, vejcích, mořských rybách a ovesných vločkách.

Autor: Šárka Míšková

© 2013 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode