Jiný pohled na bolesti zad

08.12.2013 17:32

Bolesti zad jsou v současné době považovány za jednu z civilizačních chorob. Jsou problémem, který trápí čím dál více lidí v mnohem mladším věku než dříve.

Existuje mnoho faktorů, které tento stav ovlivňují – sedavé zaměstnání, nedostatek pohybu, stres či špatná životospráva. Co ovšem považuji za klíčové, je fakt, že jsme ztratili kontakt s vlastním tělem. Bereme tělo jako nástroj. Jako něco, co se nesmí pokazit a musí za každých okolností bezbolestně fungovat. Jsme to ale MY, kdo toto tělo ovládá a kdo k němu má klíč. Nikdo z venčí nám ve skutečnosti nemůže problém plně vyřešit.

Problémem je, že bereme svůj stav jako skutečnost, která se nedá změnit, protože nevíme, jak by to mohlo být jinak. Bolesti zad vnímáme jako nepříjemné projevy, kterých se chceme za každou cenu zbavit, ale nenapadne nás, že úplné odstranění bolesti není možné, pokud nezměníme svůj přístup – pokud nezměníme přístup ke svému tělu a sami k sobě. Chceme dál pokračovat ve svém konaní bez bolesti a také, aniž bychom cokoliv měnili.

Považuji tedy za velmi podstatné opět navázat kontakt s vlastím tělem, naučit se vnímat sami sebe. Přes toto uvědomění pak můžeme předejít mnoha potížím, protože případný problém ucítíme mnohem dříve, než se projeví bolestí. Kdybychom dokázali svůj pohybový aparát dokonale vnímat a ovládat, řada problémů by vůbec nevznikla.

Jsem přesvědčená, že bez ohledu na to, jestli se budete zabývat nějakou metodou či ne, můžete mnohé změnit hned. Právě v tento okamžik si můžete uvědomit, jak sedíte, jak se cítíte a hledat způsoby a cesty jak fungovat a cítit se lépe. Díky tomuto uvědomění můžete pracovat na změně.

Existuje řada technik a metod, které byly vyvinuty k řešení problémů pohybového aparátu. Pokud tyto metody mají vést k opravdovému zlepšení, měl by být jejich cíl tentýž – tedy ne odstranění „problému“ jako takového, ale umožnění rozvoje člověka a podpora při překonání omezujících hranic a umožnění kvalitnějšího života.

Autor: Mgr. Kateřina Nimrichterová, fyzioterapeut

Článek je převzatý ze stránek www.zdravazada.eu se svolením autorky.

© 2013 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode