Jarní alergie?

29.03.2014 19:21

Ne pro každého je jaro rozjásanou dobou a pohled na rozkvetlou louku může namísto nutkání k ulehnutí vést k úprku do uzavřených prostor domova. Mluvíme samozřejmě o alergiích a jejích projevech.

Podle moderní medicíny je většina symptomů – projevů – způsobena příliš silnou reakcí imunitní soustavy se zvýšeným vylučováním histaminu, jakožto hlavního viníka problému.

Jak to vidí TČM?

Protože projevy zahrnují kýchání, vodnatý až hustý výtok z nosu, šimrání na patře, v krku a Eustachově trubici společně s odporem k průvanu a chladu, řadíme i alergie k patologiím způsobených tzv. „chladným větrem“. Nezáleží, je-li to studený vítr, pyl, potravina či kočka. Důležité jsou projevy. Pocit sucha až pálení v hrdle, očích a v nose je důsledkem vnitřního horka. To vzniká a je též bráno jako hlavní příčina – z prázdnoty krve. Chladný vítr, který pronikne skrze vrstvu obrany se zablokuje v hlubších vrstvách a podpoří tak vnitřní horko. Je to asi taková situace, jako když foukáte do žhavých uhlíků v ohništi. Prázdnotu krve vyvolávají faktory jako: vyčerpaný organismus, přechozené a nedoléčené choroby, horečnatá onemocnění, nedostatek tekutin a nedostatečná či nesprávná výživa. Tělo v rámci přežití šetří energii pro životně důležité funkce a pro obranu se mu již nedostává. Z těchto důvodů je důležité se chránit před větrem a průvanem – jednoduše neprofouknout. Zvláště při sportu, jsme-li zpocení. A také po koupeli.

Zcela nesprávné je zakrývání příznaků. To se děje používáním antihistaminik. Ano pomůžou, ale podle nejen mých pozorování utlumí až vypnou pocit žízně. Protože i krev je tvořena vodou, dojde k jejímu zhoustnutí a organismus se začne přehřívat. To jsou ony žhavé uhlíky. A protože krev je dle TČM matkou Qi(energie), ubude i Qi obranné. Vítr či alergen má tak volnou cestu a pole působnosti. V této souvislosti je třeba zmínit i škodlivost antikoncepce. Je-li používána, pak šance na vyléčení kořene- prázdnoty krve – je minimální.

Při již rozběhlé alergii je třeba tlumit nepříjemné reakce. K tomu TČM slouží např. poupátko magnólie a jiné byliny, obsažené v patentní směsi na ucpaný nos Bi Min Gan Wan. Rychle a účinně působí medicinální houby: Ganoderma (Reishi), Cordyceps, Coriolus (její prodej však v ČR zakázali). Dále je nutné posílit krev a Qi. To však patří do rukou terapeuta. Kromě bylin často použije ušní akupunkturu či baňkování. Na rozdíl od léků chemických, dokážou medicinální houby imunitu vhodně stimulovat, či naopak tlumit. Ganoderma (Reishi) také doplňuje krev a tiší ducha - obtěžovaného vzniklým horkem a větrem. Imunitní systém prostě nemůže být dlouhodobě pouze utlumován, či naopak posilován. Je to dynamický systém, závislý na spoustě dalších okolností. Cordyceps zase pomáhá zakotvit Qi  a Yang ledvin a doplňovat esenci - kořen krve i Qi, Yinu i Yangu.

Z běžně dostupných prostředků se osvědčil vyšší příjem vitamínu C a to minimálně 500 mg dvakrát denně. Pokud to trávení toleruje, lze dávku i zdvojnásobit. Děti samozřejmě polovinu. Bereme jej po jídle, kvůli kyselosti. A nesmíme zapomenout na komplex vitamínů B – nejen kvůli sliznicím. Vitamín D3 (cholecalciferol), který naprosté většině populace na jaře chybí, stimuluje imunitu. Jeho výsledná forma – kalcitriol naopak imunitu utlumuje. Neboli jeho účinek je dynamický, harmonizující projevy imunitní soustavy.  Zinek je dalším nezbytným prvkem, důležitým pro regeneraci sliznic. Měl by však být ve formě citrátových solí, kvůli přisvojitelnosti. Dávka alespoň 15 mg denně. Ucpaný nos, šimrání a pálení dokáže utlumit inhalace éterického oleje z meduňky. Popíjení meduňkového čaje je též vhodné.

Protože organismus je ve stavu permanentního boje, je potřeba mu ulehčit. Z jídel vynecháme vše tučné, smažené a pečené (přehřívají), stejně tak i mléčné výrobky a bílý cukr (zahleňují) a kávu (vysušuje a zahřívá). U lidí, citlivých na lepek (gluten), se doporučuje jej z potravy zcela vynechat. Nebo tyto alespoň výrazně omezit nebo nahradit. Jen tak se vyhnete únavě po jídle- energie nasměřovaná do trávení není schopná kolovat v povrchu a chránit jej.

Jíme raději častěji a menší porce. Vhodné jsou polévky, obilniny, lehce tepelně upravená a čerstvá zelenina a další na tekutiny bohatá jídla.  Dále je třeba pomoci vyhánět chladný vítr - konzumací lehce pálivých potravin, jako jsou ředkvičky, pažitka, jarní cibulka, řeřicha aj. Maso upravujeme spíše vařením a dušením. Zcela nevhodný je alkohol – zvláště pak tvrdý. A protože organismus alergiků má společného jmenovatele – dehydrataci – je třeba dostatečně pít. Doporučuji 0,4 l (4 dcl) na každých 10 kg hmotnosti. Samozřejmě čisté vody, malou část zaplní lehké ovocné čaje. Většinu tekutin je vhodné přijmout do šesté hodiny odpolední, abychom nenamáhali ledviny v noci. Výborným prostředkem ke zklidnění zapáleného hrdla a také k odvedení přebytečného horka je Vincentka. Tu pijeme i kloktáme. Ne však více než 3,5 dcl denně. Dle TČM je chladná na ledviny a také obsahuje hodně zbytkové mořské soli a jódu.

Velmi se mi osvědčil jóginský zvyk – džalanéti – proplachování nosu vlažnou, mírně slanou vodou. K tomu je potřeba speciální konvičky z mosazi či keramiky (může být i plastová). A také odborný dohled pro první pokus. Proudící voda odstraní kromě hlenů i usazené alergeny. Po odtečení a vykapání vody je dobré nakapat pár kapek nosního oleje. Vzniklý film pomáhá zachycovat prach a alergeny a chrání sliznice před vysušením. V neposlední řadě je nutno více odpočívat, popřípadě cvičit některou z forem čchi-kungu, taiči nebo jógy. Pomůžete tak organismu vracet energii dovnitř a zklidněním snížíte přebujelé projevy organismu. Dostatek spánku a odpočinku je pak základem k doplnění krve i energie.

Jak lze vidět, alergie nejsou pouze nepříjemným společníkem, ale signalizují dlouhodobý problém, který může dále přerůst v astma a jiné chronické respirační a také autoimunitní onemocnění. Přistupujte tedy k alergiím jako k varování – něco není v těle v pořádku a pouze Vy si můžete sami pomoci tím, že budete svému tělu naslouchat. Samotný kořen problému – prázdnotu krve je lepší řešit v předstihu alespoň 3 měsíců před nástupem problémů. Přeji krásné jarní dny! :-)

Doporučení: Výše zmíněné rady, zvláště pak bylinné doplňky a houby je vhodné zkonzultovat s terapeutem, který by měl zvolit správné kombinace a dávkování. Každý člověk je originál a je třeba to respektovat!

Autor: Radim Jakeš, terapeut čínské medicíny

Článek je převzatý ze stránek www.korenyzdravi.cz se svolením autora.

© 2013 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode