Jak na pálení žáhy

27.05.2014 23:04

Pálením žáhy nazýváme návrat kyselého obsahu žaludku do jícnu nebo až do úst (reflux). Je pociťována jako pálivá bolest za hrudní kostí, nebo až hořkým pocitem v ústech, stejně jako při zvracení. Potíže se zhoršují v předklonu, nebo vleže. Příčinou jsou žaludeční kyseliny a nesprávně fungující svěrač oddělující žaludek od jícnu. Může ji někdy zažít každý, kdo se přejedl. 

Ke vzniku těchto potíží vede často vysoký stav bránice, což nastává u lidí obézních, v těhotenství, či při nesprávném držení těla a trvale špatném dýchání. Objevit se může ale i u sportovců, pokud jsou vystaveni trvalé zátěži, žaludeční kyseliny mohou být vytlačovány vzhůru. Dalšími příčinami může být kouření či konzumace alkoholu, obvykle bílého vína, čokoláda, pití kávy, dlouhodobý stres, špatné stravovací návyky a jídelní zvyklosti. 

Jak si tedy pomoci, aby vás přestalo trápit, nebo se alespoň zmírnilo pálení žáhy? Pokud je příčinou nadváha, tak na prvním místě je změna životního stylu a úbytek hmotnosti. Vhodné je nepít nápoje v průběhu jídla, ale dodržovat odstup 15 min před jídlem, jídlo zbytečně nezapíjet. Jinak navyšujete množství obsahu v žaludku. Dobré je také zmenšit porce a raději jíst častěji. Ke svačině zařadit zakysané mléčné výrobky (jogurt, zákys), nebo i jiné bílkovinné přesnídávky (šunka, sýry).  

Často se reflux objevuje po jídlech tučných, sladkých a kynutých, je třeba je tedy vynechat. Vyvarovat se kouření a alkoholu, kávy, čokolády, citrusové a tomatové šťávy, kořeněných pokrmů. Bezprostředně po jídle by se nemělo ulehat, vhodná poloha pro odpočinek je v polosedu. 

Opakované neustupující potíže by se neměly podcenit, je třeba vyhledat lékaře. Neléčený reflux může totiž způsobit i zánět jícnu. Obvykle jsou předepisovány léky, snižující tvorbu žaludečních kyselin, refluxu nicméně nezabraňují. Je možná další léčba, či operativní zákrok.

 

Autor: Šárka Míšková

© 2013 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode